Životopis

Jaro Procházka (1886-1949)

Jaro ProcházkaNarodil se 22.4.1886 v Praze - Vyšehradě. V letech 1900-1904 byl žákem Umělecko - průmyslové školy v Praze u profesora Jakescheho. Po studiích v roku 1905 po prvé vystavoval v K.J. kde byly přijaty jeho první grafiky a autor má hned první úspěch. Pravidelně se učastnil jarních výstav v K.J. a byl to jeho rodný Vyšehrad a Podskalí jež určilo jeho dráhu jako malíře, portrétistu měst ač byl původně figuristou. Roku 1915 byl na Akademii výtvarních umění v Praze, ale jeho studia byla přerušena světovou válkou, kterou prožil jako plukovní malíř. Podnikl řadu studijních cest do zahraničí - Solnohrad, Paříž, Norimberk, Jugoslavie (1925), Belgie, Londýn, Benátky, Bruggy...

Jaro Procházka vítá na své výstavě prezidenta Edvarda Beneše

Za soubor obrazů evrop- ských měst roku 1931 obdržel výroční cenu Akademie výtvarních umění a věd. Do roku 1934 byl jednatelem J.U.V. v Praze a pak výstavním komisařem. Jako člen J.U.V. vystavoval na všech členských výstavách jak v Praze tak i na venkově. Největší výstavu měl roku 1936 v J.U.V. ve Voršilské ulici v Praze (160 olejomaleb, studií, kreseb a grafik). Vystavoval také ve světě - Bergen, Oslo, Kodaň. Jeho výstav se účastnili významné osobnosti tehdejšího veřejného a politického života.

Jaro Procházka je výborný malíř městských námětů a jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných sbírkách, např. Galerie hl.m. Prahy, Galerie města Olomouc, arcibiskupská galerie Kroměříž a ministerstva školství.

http://www.citygalleryprague.cz/

Umělec a jeho ateliér na Vinohradech:

Ateliér Vinohrady

Ateliér Vinohrady


Přeskočit na obsah

  • Úvod
  • Životopis
  • Obrazy k prodeji
  • Výkup obrazů
  • Aukční rekordy